Blog    Galéria    Video    Kontakt    2 % z dane    Zasielanie noviniek  
  Index   Piatok 16.04.2021 » 195620 
MAMMUT TEST EVENT IN SWITZERLAND 2010
07.05.2010 10:00 | 3507x | komentár: 1x

Koncom apríla, 26. - 27. 4. 2010 sa vo Švajčiarsku konalo medzinárodné stretnutie lezcov spolupracujúcich s firmou Mammut. Samozrejme sme na ňom nemohli chýbať ani my. V nedeľu ráno sedím s Dávidom Šatánkom v oktávke a testujeme kvalitu rakúskych a nemeckých diaľníc.

Spolu so západom slnka sa už tešíme na večeru v hoteli na mieste stretnutia v Urigene, neďaleko Unterschächenu. Pravdaže, aby cesta nebola až taká nudná a aby bolo o čom rozprávať, zablúdil nám do nášho GPS nejaký červík, ktorý sa rozhodol prepočítať cestu cez uzavretý priesmyk, cez Klausenpass. Dôsledkom bolo, že 10 km pred hotelom s vidinou večere, sme sa museli otočiť a celý kopec obísť z druhej strany, čo predstavovalo 130 km obchádzky, čiže 2 hodiny jazdy naviac a večera nekonečne ďaleko...
Nasledujúci deň sme celá, skoro 30 členná skupina lezcov z každého kúta sveta, išli do lezeckej oblasti Ticino. Tu nám ukázali a dali na testovanie nové modely lezečiek a lán. Nás však najviac očaril nový model sedačky. Povedal by som, že je to veľký posun dopredu v použitých materiáloch – ľahký, mäkký, dokonca sme ani necítili, že sme ho mali na sebe. Celý deň sme strávili testovaním a skúšaním týchto noviniek.
Večeru s piatimi chodmi švajčiarskych špecialít a show, ktorú nám v hoteli potom pripravili, sme ešte nezažili a dlho si ju budeme pamätať. Kto tam nebol ten neuverí.
Nasledujúci deň sme išli robiť veľmi zvláštnu fotku... Väčšina z nás ako športoví lezci, ktorí zo snehom toho veľa spoločné nemajú, sme dostali lavínové vyhľadávače a snežnice. Prvých 10 metrov bol rýchlokurz chodenia v snežniciach a potom 3 hodiny chôdze do kopca pod stenu. Všetok materiál a laná tam medzičasom vyviezli vrtuľníkom. Z obrovského previsu viselo 30 lán, na ktoré sme vyjumarovali a vytvorili jednu tímovú líniu. Tu sme takto viseli vyše hodiny, kým sa fotka podarila a fotografi boli spokojní.
Cestou dole sme sa snažili urobiť zo snežníc lyže... no kĺzali sme sa po zadku, po bruchu aj po hlave...

 
 

Večer po návrate sme sa pobalili a každý išiel svojou cestou, niekto domov, no my sme sa rozhodli ostať liezť vo Švajčiarsku. Nasledovné tri dni sme bývali u Franza Widmera a jeho priateľky Alexy. Franz je bouldrista, ktorý pred rokom preliezol boulder Kryptos 8C v oblasti Morchelstock a ktorého si určite niektorí pamätáte z Mammut Taste and Feel, ktoré prebehli pred jedným a dvoma rokmi aj na Slovensku.
V stredu sme zobrali nášho najväčšieho pasažiera okupujúceho celé zadné sedadlo – bouldermatku a išli sme do pieskovcovej oblasti Blausee, nachádzajúcej sa asi 40 km južne od mesta Lucerne. Tu sme strávili celý deň lezením. Keby sme mali tiež také niečo za domom...

 
Bouldrovanie v Blausee.

Vo štvrtok nás Franz zobral na exkurziu do centrály Mammut v meste Seon, kde sídli celé vedenie firmy, prebieha vývoj nových produktov a tiež aj výroba lán. To, čo sme videli, bolo naozaj silné. Vysoká podniková kultúra a maximálna profesionalita a odbornosť, to sú  iba slabé slová na to, ako by som opísal fungovanie tejto švajčiarskej firmy. Nás najviac zaujala technológia výroby lán. Vtedy sme pochopili, prečo tieto laná patria k najlepším na svete.
Po exkurzií vo firme sme išli bouldrovať do oblasti Morchelstock, nemali sme však veľa času, lebo o pol ôsmej nás už Alexa s Franzom čakali na skalách neďaleko ich domu v Aarau, kde sme si spolu ešte zabouldrovali a na ohni opiekli večeru :-).

 
V oblasti Morchelstock. / Beat Kammerlander vo Voralpsee.

V piatok ráno sme sa pobalili, rozlúčili sa a išli liezť do oblasti Voralpsee. Táto oblasť sa nachádza pri meste Grabs, neďaleko Rakúsko – Švajčiarskych hraníc, vo výške 1200 m. Pohľad, ktorý sa naskytne pri návšteve tejto oblasti, vyráža dych - 35 metrov mierne previsnutého, zvlneného vápenca, vytrvalostné lezenie po lištách a oblinách. Väčšina ciest je z dielne legendárneho rakúskeho lezca Beata Kammerlandera, autora najobtiažnejších ciest v Alpách a o jeho nedávnom čistom preleze cesty Principle hope sme sa mohli dočítať v Jamesáku č.3/2009. Nám sa tu dostalo potešenia sa s ním zoznámiť a porozprávať.

 
Franz, Alexa, Dávid a ja na večernej opekačke, pokazil sa mi blesk :-). / Jazero Voralp.

Po lezení sme si niečo zajedli, sadli do modrého šípu a za necelých 10 hodín, v sobotu nadránom, sme už boli v Žiline.

Jožo Krištoffy
KOMENTÁR K ČLÁNKU

MAMMUT TEST EVENT IN SWITZERLAND 2010 [7. 5. 2010 10:20:03] - reagovať

NAJNOVŠIA

  • MAMMUT TEST EVENT IN SWITZERLAND 2010 [tyger - 12. 2. 2011 12:08:51] - reagovať
    Pekna akcoska, hustee ze ste vychytali Beata :))
VŠETKY

  • MAMMUT TEST EVENT IN SWITZERLAND 2010 [tyger - 12. 2. 2011 12:08:51] - reagovať
    Pekna akcoska, hustee ze ste vychytali Beata :))

 Vlado Linek © 1999 - 2021 Jozef Krištoffy