Blog    Galéria    Video    Kontakt    2 % z dane    Zasielanie noviniek  
  Index   Nedeľa 26.09.2021 » 199735 
ŠPANIELSKY ZAČIATOK SEZÓNY, ALE ŠNORCHEL SME SI ZABUDLI!
08.06.2009 09:00 | 3568x | komentár: 0x

Španielska lezecká oblasť Margalef sa nachádza približne 50 km od mesta Lleida v španielskej Catalunyi. Margalef je zlepencová oblasť rozpriesterajúca sa v dvoch dolinách s viac ako 600 cestami. Zalezie si tu naozaj každý, rekreační začiatočníci v ľahkých cestách od najnižších stupňov obťažnosti, až po top svetovú špičku s cestami 9a+. Bouldrové, vytrvalostné, malý, či veľký previs, každý si nájde to, čo má rád. Jedno však má väčšina ciest spoločné – trojka, dvojka, mono a zase dvojka, myslím tým chyty.

Vo väčšine ciest prevažujú dierky (alebo diery v tých ľahších), nájdu sa však aj lišty, či dokonca tufy, avšak nohand resty v podobe kolienok a pätičiek, ako v Rodelare tu nečakajte. Sprievodcu je možne zakúpiť si v refugiu, priamo v dedinke Margalef. Vyspať sa je možné na voľnom kempovisku pri priehrade, alebo v refugiu, poprípade v hoteli priamo v dedinke.

 
Sektor Finestra v Margalefe. Foto: Jožo Krišotffy. / Jožo v Oliane. Foto: Ola Taistra.

Do Margalefu som vycestoval spolu s Olou Taistrou začiatkom marca. Pre mňa to bola prvá návšteva skál po viac ako štyroch mesiacoch na „plastiku“. Prvé dva týždne bolo ideálne -slnečno, postupne začalo byť trocha teplo, ale v tieni boli super podmienky na lezenie. Spočiatku sme liezli v sektore Espadelles, avšak tento sektor je vhodný na lezenie len do začiatku marca a to sa aj naplnilo, po týždni tam už bolo priveľmi teplo. Svoju činnosť sme presunuli hlavne do sektoru Finestra, kde bolo podstatne chladnejšie.

Po dvoch týždňoch lezenia, keď sme sa poriadne rozliezli a začali sústreďovať svoju pozornosť viac na kvalitu – konkrétné ťažšie cesty, prišlo to čo sme nechceli – dážď. Čo však bolo omnoho horšie a nečakané, bolo, že táto perióda zlého počasia trvala až 3 a pol týždňa!!! Ono to neboli len prehánky, boli to prietrže, počas ktorých nám 3 krát vytopilo stan, zalialo parkovisko pod sektorom Cava boix, buldozéry museli odpratovať zosunuté kamene a hlinu z cesty do Lleidy, nad oblasťou Oliana padal sneh, atď... Neveríte? Ani ja by som neveril, ak by som tam nebol a nezažil to na vlastnej koži...

Lezenie v Margalefe po pár dňoch bolo nemožné, naše rozlezené cesty boli kilometre vzdialené od možných úspešných pokusov o prelez. Rozhodli sme sa presunúť do 150 km vzdialenej Oliany. Tu nebolo počasie o nič lepšie, ale vďaka tomu, že stena sa nachádza v kopci a nie v doline, a je otočená na juh, poskytovala nám aspoň akú-takú záchranu (aj keď tretí deň restu v aute a sneh nad nami tiež nebola veľká výhra...)

Napriek nevľúdnosti počasia sme mali možnosť prežiť 7 týždnov v dvoch úžasných lezeckých oblastiach, do ktorých sa chceme určite v budúcnosti vrátiť. Spoznali sme aj mnoho nových kamarátov.

Počas nášho pôsobenia v Cataluyi sa nám podarilo preliezť nasledovné cesty:

Jožo:
China crisis 8b+ RP (Oliana)
Cubata + chupito 3euros 8b RP (Margalef)
El fustigador 8a+ RP (Margalef)
Mishi 8a RP (Oliana)
Doctor feelgood 8a OS (Margalef)

Ola:
Marroncita 8b/8b+ RP (Oliana)
Nina mala 8b RP (Margalef)
Cubata + chupito 3euros 8b RP (Margalef)
Pal Sur 8a+ RP (Margalef)

Jožo Krištoffy

Viacej fotiek nájdete v galérii.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

ŠPANIELSKY ZAČIATOK SEZÓNY, ALE ŠNORCHEL SME SI ZABUDLI! [8. 2. 2010 9:38:29] - reagovať
 Vlado Linek © 1999 - 2021 Jozef Krištoffy