Blog    Galéria    Video    Kontakt    2 % z dane    Zasielanie noviniek  
  Index   Piatok 16.04.2021 » 195623 
LETO 2009 V ST. LÉGER
02.09.2009 10:00 | 4253x | komentár: 0x

Určite to mnohí poznáte, leto sa už začalo, všetci niekde lezú a zrazu pic… v mojom prípade zápästie a prst… Trochu oddychu, taping páska a pokračuje sa ďalej. Neuveriteľnou rýchlosťou sa leto preklopilo do druhej polovice a ja som stále doma. Z tejto deprimujúcej situácie ma zachránil Jožo Santus.

 
Dedinka St. Léger. / Jožo Krištoffy a Jožo Santus na Mt. Ventoux.

Začína sa druhý augustový týždeň, my sedíme v aute a pred nami cesta dlhá 1700 km, na konci ktorej sa nachádza oblasť s názvom St. Léger. St. Léger je malebná oblasť nachádzajúca sa v JV Francúzsku neďaleko mesta Avignon. Skaly sa nachádzajú po ľavej aj po pravej strane rieky Le Toulourenc. Teda vždy sa dá nájsť sektor, ktorý sa práve nachádza v tieni. Cesty majú v prevážnej väčšine vytrvalostný charakter a dosahujú dĺžky 40 metrov. Väčšnou sa lezie v miernom previse po ciagľoch. Zalezie si tu každý od úrovne 6a až po 8c+. Najlepší čas na návštevu tejto oblasti je jar a jeseň.

Nám sa podarilo zastihnúť práve augustové vrcholenie leta s teplotami dosahujúcimi 35 a teda len dve možnosti ako si dobre zaliezť alebo aspoň zatrénovať – budíček ešte za tmy alebo zbieranie expresiek z poslednej cesty už za tmy.

V St. Léger som mal možnosť otestovať aj nový model lezečiek z dielne firmy Mammut s názvom Samurai. Lezečky ma prekvapili svojou univerzálnosťou. Od rajbasových výlezov, cez lezenie po malých stupoch, krútenie sa medzi ciagľami až po pätičky v stropoch boli vynikajúce. Ďalším veľkým pozitívom je anatomické a rýchle sa prispôsobenie nohe bez nutnosti „dvojtýždenného” bolestivého rozliezania, ako to zvyklo bývať u iných, novozakúpených modelov.

V St. Léger sme s Jožom strávili tri super týždne, počas ktorých sme vyliezli množstvo ciest, naliezli kvantum metrov  a nazbierali veľa nových engramov. Na konci augusta, keď sa náš trip skončil, rozdelili sa aj smery nášho ďalšieho cestovania. Jožo smer sever a cesta domov a ja presne opačne, smer juh a ďalších niekoľko týždnov v španielskej oblasti Rodellar spoločne s Oľkou Taistrou. O ňom však až nabudúce...

 
Lezenie v St. Léger. / Sektor Oueste v južnej stene.

Viacej fotiek nájdete v galérii.

Jožo Krištoffy
KOMENTÁR K ČLÁNKU

LETO 2009 V ST. LÉGER [28. 1. 2010 10:59:58] - reagovať
 Vlado Linek © 1999 - 2021 Jozef Krištoffy